Які пільги на утримання авто можуть отримати учасники бойових дій?
Після участі в бойових діях і звільнення зі служби військовослужбовці повертаються до мирного життя, де стикаються з потребою пересування, відвідування лікарень, соціальних установ, виконання своїх повсякденних справ. Наявність особистого автомобіля суттєво спрощує побут.
Саме тому в Україні діє система підтримки учасників бойових дій, яка передбачає пільги на обслуговування та утримання транспортного засобу. Однією з найважливіших серед них є знижка на ОСЦПВ для УБД, яке є обов'язковим і необхідним для законної участі в дорожньому русі.
Основні категорії осіб, які можуть скористатися пропозицією
Отримати пільги можуть не всі причетні до військової служби, а лише ті, хто офіційно має статус учасника бойових дій. До таких категорій належать:
-
військовослужбовці ЗСУ, Нацгвардії, Держприкордонслужби та інших силових структур, які безпосередньо брали участь у бойових операціях;
-
учасники АТО та ООС, які отримали відповідні документи після проходження служби;
-
добровольці, приєднані до складу ЗСУ та офіційно оформлені;
-
ветерани війни, які мають підтвердження свого статусу в Єдиному державному реєстрі;
-
військові пенсіонери, які також мають посвідчення УБД;
-
інваліди війни та сім’ї загиблих учасників бойових дій — у частині пільг, передбачених законодавством.
Представники всіх цих категорій мають право на користування знижками, але необхідно предʼявити офіційне посвідчення УБД або аналогічний документ.
Нагадаємо, що раніше Автоцивілку військовим взагалі можна було не оформлювати, але з 1 січня 2025 року, безкоштовне страхування авто УБД було скасовано, натомість їм пропонується знижка.
Який розмір знижки доступний?
Найпоширеніша пільга для учасників бойових дій — знижка 50 % на страховий поліс. Це означає, що водій сплачує лише половину стандартної суми. Пільга застосовується незалежно від віку автомобіля або його об’єму двигуна, однак важливо, щоб транспортний засіб був зареєстрований безпосередньо на пільговика. Знижка не поширюється на інші види страхування, наприклад, КАСКО, адже воно є добровільним.
Однак, є ще один момент. Рішенням Верховної Ради прийнято, що на термін дії воєнного стану та ще протягом 12 місяців після його закінчення УБД та особи з інвалідністю внаслідок війни мають можливість отримати компенсацію витрат на оформлення ОСЦПВ.
50 % вартості поліса буде покривати МТСБУ, решту — держава з держбюджету. Такі пільги на страхування авто ветеранам війни будуть можливими лише за умови, що оформлюватися страховка буде саме на пільговика, і він є власником транспортного засобу.
Які умови для отримання знижки?
Автоцивілка для учасників бойових дій зі знижкою 50 % на постійній основі можлива лише, якщо:
-
власник автівки дійсно має статус УБД;
-
транспортний засіб зареєстрований на пільговика;
-
знижка застосовується лише до однієї машини;
-
пільга не може бути передана іншим особам, навіть родичам.
Додатково страхова компанія може перевірити дані пільговика в реєстрі УБД або запитати офіційне підтвердження статусу.
Які документи потрібні для оформлення Автоцивілки зі знижкою?
Ми вже з вами розглянули, хто має право на пільги ОСЦПВ, тепер розберімося, які документи для цього необхідні. Оформлення поліса зі знижкою потребує стандартного пакета документів:
-
чинний паспорт громадянина України;
-
картка платника податків (ідентифікаційний код);
-
посвідчення учасника бойових дій або аналогічний документ;
-
техпаспорт на автомобіль;
-
водійське посвідчення.
Іноді може знадобитися заява на оформлення пільги.
Усі документи мають бути дійсними та чіткими. У разі оформлення поліса онлайн необхідно мати якісні скан-копії.
Як оформити пільговий поліс Автоцивілки?
Насправді оформлення страхового поліса на пільгових умовах проходить практично за тією ж процедурою, що й придбання звичайного:
-
Для початку вам потрібно буде обрати надійну страхову компанію, наприклад VUSO, однак варто уточнити, чи надає вона знижку УБД.
-
Надішліть поштою або подайте особисто в офіс пакет документів для перевірки.
-
Після підтвердження статусу УБД страхова компанія застосує знижку 50 %.
-
Сплатіть пільгову суму через касу, термінал або онлайн.
-
Отримайте електронний або паперовий поліс.
Згідно з вимогами законодавства, електронна версія поліса є повністю легітимною та має таку ж юридичну силу, як і паперова.
Особливості оформлення пільги онлайн
Як ми вже згадували вище, пільги на автоцивілку для УБД можна отримати, навіть оформлюючи страховий поліс онлайн. Як це зробити? Більшість великих страхових компаній мають на сайтах форми, де потрібно:
-
ввести необхідні особисті дані, завантажити скани посвідчення УБД та техпаспорта;
-
вказати VIN-код автомобіля, його характеристики (рік випуску, об’єм двигуна тощо);
-
підтвердити, що автомобіль зареєстрований саме на пільговика;
-
дочекатися автоматичного розрахунку вартості з урахуванням знижки;
-
сплатити пільгову суму онлайн.
Серед головних переваг онлайн-оформлення документів — швидкість, процес займе не більше десяти хвилин. Також це досить зручно, адже не потрібно витрачати час на відвідування офісу компанії. Електронний поліс зберігається на пошті, а також автоматично підтягується до бази МТСБУ, усі умови та ціни видно одразу. Це зручно й практично.
На що звернути увагу?
Перед оформленням перевірте, чи компанія має ліцензію на здійснення обов’язкового страхування цивільної відповідальності. Також варто порівняти пропозиції кількох страхових, адже навіть за однакової базової ціни умови обслуговування можуть відрізнятися.
Отже, державою передбачені пільги та знижки для учасників бойових дій на утримання автомобіля, а саме на оформлення страхування. Це зроблено для того, щоб зменшити фінансове навантаження на наших захисників.
Також варто зазначити, що, крім військовослужбовців, на певні пільги можуть розраховувати: люди з інвалідністю другої групи, пенсіонери та учасники ліквідації аварії на ЧАЕС, але лише першої та другої категорії. Важливим є той факт, що якщо, наприклад, людина має одразу кілька посвідчень, то знижка все одно буде становити лише 50 %, вона не сумується.