Що робити, якщо потрапили в ДТП: алгоритм дій

Ніхто не хоче потрапляти в аварію на дорозі, але іноді ситуація складається таким чином, що це відбувається навіть із досвідченими водіями. Як показує досвід, багато хто з них або не знає, що слід робити після ДТП або губиться і все забуває. Але ж від того, як вони будуть діяти далі, залежить дуже багато: і вчасна допомога постраждалим, і безпроблемне отримання компенсації від страхової, і ще багато чого. Тому пропонуємо ознайомитися, що робити при ДТП, щоб в подальшому не було ніяких проблем.

Перші необхідні дії після аварії

Слід негайно зупинитися, вимкнути двигун та увімкнути аварійну сигналізацію. Головне — не піддаватися стресу і спробувати заспокоїтися. Діяти треба чітко та логічно — саме такий підхід дозволить швидше подолати наслідки аварії. Алгоритм дій при ДТП наступний. Якщо пошкоджені авто знаходяться посеред дороги, треба виставити знак аварійної зупинки, щоб інші водії заздалегідь бачили місце зіткнення.

Чого не можна робити у випадку ДТП, так це рухати авто до приїзду представників патрульної служби — це буде заважати розумінню того, хто саме винний. Далі телефонуємо до поліції та своєї страхової компанії та повідомляємо про те, що трапилося. Поліцію сповіщаємо точне місце пригоди, чи є потерпілі, їх стан, які автівки зіткнулися. Це треба для того, що якщо аварія сталася без потерпілих, то ДТП приїдуть оформляти патрульні, але якщо вони є, на місце прибуде слідчо-оперативна група.

Потім шукаємо свідків події серед перехожих або інших учасників дорожнього руху (у них може бути відео з регістраторів). Їх слід опитати та записати контактні дані. Свідчення кожного з них може бути вирішальним. Правильні дії свідків при ДТП можуть значно допомогти у встановленні обставин події та наданні допомоги постраждалим. Зайвих очевидців не буває.

Робимо фото та відео місця пригоди. Якщо аварія сталася в місті, можна пошукати записи камер спостереження. Важливо зафіксувати розташування знаків, стан дорожнього покриття, адже причиною ДТП може бути й відсутність знаків, ями на дорозі.

Що робити, якщо є постраждалі

У випадку наявності постраждалих людей слід негайно викликати швидку допомогу. Якщо бригада екстреної допомоги з якихось причин не може доїхати до місця пригоди, у разі критичної необхідності водій має право залишити місце події, щоб відвезти постраждалих до лікарні. Але після цього він обов’язково повинен повернутися на місце аварії. До того, як везти травмованих до медичного закладу, слід сфотографувати місце ДТП в усіх ракурсах і лише після цього їхати. Якщо можете, допоможіть потерпілим на місці до приїзду швидкої. Але надавайте допомогу лише тоді, коли впевнені у своїх діях. Дуже важливо не зашкодити людям.

Перша медична допомога при ДТП повинна включати в себе наступні дії. Якщо потерпілий у свідомості, запитайте, що його непокоїть. Якщо ж він непритомний, перевірте у нього наявність дихання та критичної кровотечі. При наявності останньої спробуйте її зупинити. Якщо немає дихання, слід розпочати серцево-легеневу реанімацію. Пам'ятайте: найчастіше смерть потерпілих у ДТП відбувається через втрату крові та порушення дихання. При первинному огляді приділяйте увагу саме цим аспектам та усувайте їх в першу чергу. До прибуття швидкої не можна допустити переохолодження постраждалого, тому укрийте його термоковдрою або теплими речами, які є під рукою. Постраждала людина повинна лежати на сухій поверхні.

На жаль, багато людей гине в ДТП з лобовим зіткненням. Воно є найнебезпечнішим варіантом аварії. Вижити після нього вдається далеко не всім. Існують рекомендації, що треба робити для того, щоб врятуватися під час аварії з лобовим зіткненням. Нагадаємо головні моменти.

Щоб запобігти такій аварії, слід використати усі можливі варіанти: з’їзд на обочину, переведення зіткнення в дотичне, але так, щоб не зачепило бензобак. Не можна підставляти бічну сторону машини, особливо, якщо в ній є пасажири.

Щоби врятуватися під час такого ДТП, слід закрити обличчя руками (щоб скло не поранило очі). Якщо ви не були пристебнуті ременями безпеки, треба швидко лягти на пасажирське сидіння. Але якщо не встигаєте це зробити, то впирайтеся ногами в підлогу, руками — в кермо, голову притисніть до рук і напружте усі м’язи. Такі дії збільшать ваші шанси на виживання.

Спілкування з поліцією та страховою компанією після ДТП

Спілкування з представниками державних органів повинно бути стриманим та ввічливим, не треба проявляти свої емоції. Патрульні, прибувши на місце, заповнюють протокол та складають схему ДТП. Важливо контролювати цей процес, стежити за тим, щоб до протоколу були внесені усі деталі того, що сталося. Якщо ви бачите помилки, наполягайте на тому, щоб до документа були внесені зміни та доповнення. Не треба давати зайвих показань, зважуйте кожне своє слово. Якщо важко дати відповідь, не відповідайте. Навіть якщо ви — постраждала сторона, не відмовляйтеся від проходження медобстеження або тесту на алкогольне сп’яніння.

Якщо ви є постраждалими, намагайтеся не залишати патрульних наодинці з винуватцем аварії, особливо у тому випадку, коли у вас немає свідків. На жаль, ще зустрічаються випадки, коли поліціанти діють заангажовано. Якщо вам не дають прочитати протокол або до нього  внесені викривлені факти, ні в якому разі його не можна підписувати. Також ви маєте право вказати, що не погоджуєтеся з написаним.

Що ж стосується страхової компанії, то слід зателефонувати на гарячу лінію якомога швидше і повідомити усі деталі, що трапилося. Співробітник пояснить, що і як робити далі, щоб без проблем отримати страхову компенсацію. Пізніше збираємо необхідні документи, відправляємо їх до компанії та чекаємо гроші.

Чи можна не викликати поліцію після ДТП

У водіїв часто виникає питання, чи завжди транспортні аварії мають оформлюватися представниками патрульної служби. Ні, це не обов’язково. У деяких випадках зафіксувати обставини ДТП можна за допомогою європротоколу. Це можна зробити, якщо немає постраждалих або загиблих людей внаслідок аварії, учасники дійшли взаєморозуміння, хто з них є винуватцем, обидва водії мають страховку ОСЦПВ, вони не перебувають під дією алкоголю або наркотичних речовин, сума збитків не перевищує 80 тис. грн. Якщо є хоча б одна з цих ознак, виклик поліції стає обов’язковим.

Краще оформлювати електронний варіант європротоколу, страхова одразу ж отримує повідомлення про настання страхового випадку. У цей протокол автоматично підтягуються дані про всіх учасників аварії, фіксується місце і час події.

Обізнаність, як діяти під час ДТП — це одна з умов, що може бути врятовано життя постраждалих та потерпіла сторона отримає усі необхідні виплати. Сподіваємося, що наші поради будуть для вас корисними. А ще бажаємо не потрапляти в аварії.

This page does not has your language translate


Цей вебсайт використовує cookies.
Залишаючись на сайті, ви погоджуєтесь з Політикою конфіденційності та Правилами щодо файлів cookie.

Приймаю

SUBSCRIBE to the newsletter and receive special offers! 📣