Для кого скасували пільги на Автоцивілку з 2025 року
Правила страхування в Україні постійно змінюються, тому потрібно відстежувати актуальне законодавство. Зокрема, раніше існували певні категорії громадян, яким дозволялося не оформлювати Автоцивілку. Проте закон про ОСЦПВ 2025 року скасовує таку можливість.
Щоб уникнути великих штрафів та проблем у випадку ДТП, розглянемо, що змінилося в новому законі стосовно деяких категорій осіб, для яких раніше діяли особливі умови страхування.
Які пільги були скасовані
Нові вимоги вже вступили в дію, тому варто дізнатися про них більше. Старий закон давав право певним громадянам не купувати Автоцивілку. Якщо таку особу зупиняли й вона мала при собі всі потрібні документи, її не штрафували за відсутність поліса. Крім того, ця людина мала право на виплати у випадку аварії.
Проте останні зміни в Автоцивілці передбачають, що кожен громадянин, незалежно від його правового статусу, повинен мати страховку на автомобіль. Раніше існували дві групи пільговиків, які залишалися чинними до 31 грудня 2024 року. До осіб, які мали право не купувати поліс, відносилися наступні:
-
люди зі статусом учасника бойових дій (УБД);
-
ті, хто мають статус постраждалих під час Революції Гідності;
-
особи, що отримали інвалідність внаслідок війни;
-
інваліди 1 групи, які самостійно керують транспортним засобом;
-
ті, хто знаходяться за кермом машини, яка належить власникові з 1 групою інвалідності (за умови присутності останнього).
Якщо хтось, хто належить до цієї категорії, потрапляв в аварію, виплатами для нього займалося Моторно-транспортне бюро (МТСБУ). Для уникнення штрафів та відшкодування таким громадянам потрібно було обовʼязково мати при собі документи для підтвердження статусу.
Тепер Автоцивілка для учасників бойових дій, Революції гідності, інвалідів 1 групи, їхніх супроводжуючих та інвалідів війни є обовʼязковою. Відповідно, якщо когось з таких громадян будуть перевіряти на наявність поліса, у випадку його відсутності доведеться сплатити штраф.
Якщо ж особа, яка втратила право на їзду без ОСЦПВ, потрапить в аварію та буде визнана винуватцем, МТСБУ більше ніяк не допоможе. Покривати витрати потерпілого доведеться повністю з власного бюджету. Тому якщо ви пропустили новину про скасування пільг на Автоцивілку, оформіть її вже зараз.
Для максимального захисту від витрат навіть тоді, коли вас визнано винуватцем у ДТП, варто оформити додатково КАСКО. Це добровільний поліс, який доступний для громадян усіх категорій. Він покриває і пошкодження, не повʼязані з аваріями, наприклад, отримані внаслідок нападу вандалів або тварин, стихійних лих тощо.
Хто має право на знижку 50% на Автоцивілку у 2025 році
Таким чином, громадянам, які раніше належали до пільгових категорій, тепер доведеться щороку купувати поліс страхування цивільно-правової відповідальності. Проте варто враховувати, що для них діють пільги на ОСЦПВ у 2025 році. Вони чітко визначені в новому законі.
У статті 13 затверджено перелік осіб, які можуть купувати поліс зі знижкою. Для них вартість страховки зменшується на 50%. Це наступні категорії громадян:
-
військові, які мають статус учасника бойових дій (УБД);
-
постраждалі внаслідок участі в Революції Гідності;
-
учасники війни;
-
особи, які мають інвалідність I та II груп (ч. 2 ст. 13);
-
ті, хто мають статус постраждалих від Чорнобильської катастрофи 1 та 2 категорій;
-
пенсіонери.
Відповідно, більшість з тих, кого позбавили права їздити без страховки, мають можливість придбати її за половину ціни. При цьому для пенсіонерів Автоцивілка доступна зі знижкою, як і раніше.
Нововведення в законодавстві досить суттєві, адже тепер ті, хто раніше могли їздити без поліса, обовʼязково повинні придбати його, навіть зі знижкою 50%. Проте разом з такими змінами зʼявилися й вигідні для користувачів нововведення.
Зокрема, зросли ліміти для відшкодування: до 250 тис. грн — на ремонт транспортного засобу потерпілого та до 500 тис. — грн на компенсацію шкоди, завданої життю та здоровʼю. Таким чином, тепер у випадку ДТП можна буде отримати більше від страхової та сплатити менше зі свого бюджету.
Серед інших зручних нововведень: поліс має стати повністю електронним. Це особливо важливо для тих, хто не має можливості звернутися в офіс для придбання чи щоб роздрукувати договір. Заплановано, що з 1 січня 2026 року придбати Автоцивілку можна буде тільки в електронному вигляді. До кінця 2025 паперові бланки ще вважаються дійсними.
Якщо ви ще не придбали Автоцивілку, саме час зробити це, адже тепер немає осіб, які мають право їздити без неї. Додатково не завадить оформити добровільний поліс — наприклад, Міні КАСКО, для економії. Цей поліс покриває збитки в ДТП, що сталося з вини іншого водія.
Умови отримання знижки
Наразі ми визначили, хто втратив пільги на Автоцивілку з виходом нового закону. Військові та інші категорії громадян тепер повинні обовʼязково купувати поліс, проте мають право зробити це за половину ціни. Але знижка 50% діє не завжди та не у всіх випадках. Розглянемо, коли саме можна отримати її.
Якщо ви інвалід 2 групи, чи, наприклад, учасник Революції Гідності, це ще не означає, що ОСЦПВ для вас завжди доступний дешевше. Потрібно виконати умови отримання знижки на Автоцивілку:
-
обʼєм двигуна транспортного засобу не перевищує 2500 см3. Якщо це електрокар, тоді потужність його електродвигуна не має бути більшою за 100 кВт включно;
-
особа, що має право за знижку, є власником транспортного засобу. Тобто вона має право власності на автомобіль, а не довіреність;
-
машиною керує безпосередньо застрахована особа. Це може бути й інша людина, але тільки та, що належить до пільгових категорій і має право на знижку;
-
автомобіль не використовують із комерційною метою. Тобто, це не може бути таксі чи авто, яке задіють для перевезення робочих вантажів.
Таким чином, пільговики не завжди можуть отримати такий статус. Варто зазначити й про Автоцивілку для інвалідів. Особи, що мають інвалідність 1 групи, тепер також можуть оформити страховку зі знижкою 50%, проте тільки за умови, що виконані всі зазначені вище умови.
Можливі зміни в законодавстві
Нововведення справді видаються неприємними, особливо на фоні того, що страхові компанії наразі мають право самостійно встановлювати тарифи. Це призвело до підвищення вартості поліса. Проте є вірогідність, що зміни скасують, та можливість їздити без страховки знову буде доступною для тих громадян, які втратили це право.
Зокрема, наразі зареєстровано законопроєкт №12295, який передбачає внесення змін до чинного закону. Його включили до порядку денного в лютому цього року. Він передбачає, що учасників бойових дій, постраждалих у Революції Гідності та інвалідів війни потрібно звільнити від необхідності купувати Автоцивілку, проте ще не ухвалили.
Поки складно передбачити, чи будуть змінювати закон та правила дії Автоцивілки в Україні знову. Проте варто памʼятати, що поліс — це в першу чергу ваш захист, тому він потрібен не просто як вимога законодавства.
Щобільше, радимо максимально убезпечити себе від неприємних ситуацій на дорозі. Для цього треба оформити не тільки Автоцивілку й КАСКО, але також і медичне страхування. За його наявності ви отримаєте компенсацію витрат на госпіталізацію, придбання ліків, реабілітацію та інші витрати внаслідок дорожньо-транспортної пригоди.