У яких випадках збитки компенсує МТСБУ, а не страхова компанія
Виникнення ДТП різного характеру та тяжкості на дорогах на сьогодні є буденністю. При цьому, в деяких випадках винуватців події через певні обставини неможливо притягнути до фінансової відповідальності.
У таких випадках компенсація збитків постраждалим здійснюється коштом Моторно-транспортного страхового бюро України. Тобто, виплатами займається не страхова компанія.
Що собою являє МТСБУ
Державне регулювання дорожньо-транспортного руху, в тому числі ліквідації наслідків ДТП, має на меті забезпечення правових гарантій громадянам відповідно до Конституції України.
Саме тому для правильного здійснення діяльності страхових компаній існує непідприємницька організація МТСБУ, що обʼєднує кількох страховиків, які забезпечують регламентну виплату в межах обов'язкового страхування цивільноправової відповідальності.
Моторно-транспортне страхове бюро України виконує декілька важливих функцій:
-
гарантує постраждалим третім особам компенсацію збитків, нанесених винуватцем в Україні або за її межами;
-
врегулювання юридичних і фінансових спорів, наприклад, щодо визначення розмірів виплат;
-
захист інтересів страхових компаній в межах об'єднання, які виконують свої зобов'язання щодо компенсацій;
-
управління Фондами захисту потерпілих і страхових гарантій;
-
юридичний супровід автовласників.
Основною метою роботи МТСБУ є дотримання умов страхових полісів і захист інтересів обох сторін. Таким чином відбувається організація роботи страховиків і гарантування виплат постраждалим особам як на території України, так і за кордоном. Компанія «ВУСО» є одним із дійсних членів Бюро, завдяки чому вона здійснює страхову діяльність у сфері послуг для водіїв транспортних засобів.
Перелік випадків, у яких компенсацію здійснює МТСБУ
Ситуації, в яких відшкодування збитків переходить до Моторно-транспортного страхового бюро України, передбачені законом.
Невстановлений транспортний засіб/винуватець ДТП
У випадках, коли винний у скоєнні аварії не був ідентифікований та самовільно покинув місце події, стягнути з нього штраф або отримати від його страхової компанії компенсацію неможливо.
Відсутність у винуватця ДТП обов'язкового страхування адміністративної відповідальності на авто
За законом України на території нашої держави всі водії повинні мати Автоцивілку для повного чи часткового відшкодування шкоди постраждалим сторонам. Зазначимо, що за умовами цього полісу потерпілий не отримає нічого для відновлення свого авто.
Щоб винуватцеві також нараховувалася компенсація, потрібно оформити додаткове страхування КАСКО. Для ширшого захисту не завадить придбати й медичний поліс. Незастрахований водій, який є винуватцем аварії, надалі вирішує питання з МТСБУ через регресний судовий позов.
Наявність пільг у винуватця ДТП
Прикладом може бути посвідчення учасника АТО або інваліда першої групи.
Винуватець ДТП є іноземцем із Зеленою карткою
Такий поліс є однією з умов міжнародної взаємодії і являє собою аналог Автоцивілки. Саме тому в цих випадках збитки постраждалим компенсує держава.
Припинення діяльності страхової компанії
У разі банкрутства страховика або ліквідації страхової компанії, поліс якої має винуватець ДТП, стягнути відшкодування збитків в межах наявної Автоцивілки неможливо.
У деяких випадках ситуації з відсутністю відшкодування можуть виникати, якщо офіційної ліквідації та банкрутства страховика ще не було, але компанія припинила свою діяльність.
З погляду закону навіть у випадку виходу страхової компанії з МТСБУ вона має дотримуватися умов чинних договорів обов'язкового страхування цивільноправової відповідальності. Якщо виникають проблеми зі страховиком, Моторно-транспортне страхове бюро України компенсує виплати потерпілим зі свого фонду.
З огляду на різні обставини, що можуть відтермінувати виплату потерпілим, особливо якщо їм потрібна медична допомога, варто мати один з видів страхування. На сайті компанії «ВУСО» можна ознайомитися з різними варіантами медичного страхування.
Зокрема, щоб не чекати довго виплат від страхової компанії винуватця, варто оформити МініКАСКО. Поліс «Медичний консьєрж» покриває широкий спектр послуг, повʼязаних із лікуванням, у тому числі внаслідок ДТП.
Обмеження відшкодування збитків МТСБУ, коли виникає страховий випадок
Насамперед варто зважати на те, що розмір страхової суми за потреби відшкодування не може перевищувати вказані в Автоцивілці цифри. Загальний розмір компенсації залежить як від способу врегулювання відшкодування потерпілим, так і безпосередньо від обсягів самої шкоди.
Від чого залежать ліміти:
-
Від періоду укладання страхового договору. Наприклад, максимальною сумою відшкодування збитків майну для страховки, датованої 2024 роком, становить 160 тис. грн, а для 2025 року ця сума вже досягає 250 тис. грн.
-
Наявності франшизи. В умовах страхового договору може бути прописана певна сума, яку потерпілий має компенсувати сам. Наприклад, в умовах Автоцивілки вона може становити до 2 % від загального розміру страховки.
-
Системи врегулювання. Пряме врегулювання відшкодування збитків між учасниками ДТП може відбуватися на місці події, якщо участь у ній брали не більше двох транспортних засобів і відсутня небезпека для здоров'я та життя учасників. За допомогою Європротоколу можна вирішити фінансові питання з компенсацією в розмірі до 80 тис. грн без залучення працівників поліції.
Важливо знати, що обмеження у виплатах від МТСБУ можуть бути пов'язані також зі строками подання документів.
Наприклад, повідомлення про ДТП, місцеперебування транспортного засобу винуватця та постраждалого майна, а також власні контактні дані мають бути надані страховику у термін до трьох робочих днів з моменту події. Несвоєчасне подання інформації може бути пов'язане з поважними причинами, однак їх обовʼязково потрібно підтвердити документально.
Важливо зберігати пошкоджене рухоме та нерухоме майно до моменту огляду представниками страхової компанії у тому стані, в якому воно перебувало з моменту настання ДТП. Лише в цьому разі фахівці зможуть об'єктивно визначити обсяг і необхідність компенсації. З огляду на зростаючу кількість випадків шахрайства з боку всіх учасників варто обирати перевірену страхову компанію, яка не допустить ухилення винуватця від цивільно-правової відповідальності.