Що таке круїз-контроль та адаптивний круїз-контроль

Для економії палива та безпеки кожен водій прагне керувати авто плавно, без різких гальмувань та ривків. Саме для цього передбачено функцію круїз-контролю, якою обладнані сучасні автомобілі багатьох світових виробників.

Раніше така опція була доступна тільки власникам дорогих автомобілів преміумкласу. Тепер про те, що таке круїз-контроль, знають і покупці з відносно невеликим бюджетом. Розглянемо більш докладно, що являють собою пасивний та адаптивний варіанти цієї технології.

Що таке круїз-контроль

Так називається спеціальний блок в автомобілі, який призначений для підтримки заданої швидкості. Вона залишається рівномірною під час руху, при цьому водієві не потрібно постійно натискати на педаль газу. Таким чином, машина їде з однаковою швидкістю як рівною дорогою, так і по пагорбах без стороннього втручання.

Про те, що таке круїз-контроль, зараз знають не тільки водії з автоматичною коробкою передач. Цю опцію встановлюють і на автомобілях з «механікою». Вона особливо зручна під час далеких поїздок, наприклад, коли потрібно довго рухатися рівною асфальтованою дорогою. При цьому витрачається менше палива.

Пасивний круїз-контроль дає можливість налаштувати певну швидкість для її постійної підтримки під час їзди. Буває, що водієві доводиться вимикати систему, щоб контролювати рух. Але навіть якщо у вашому авто передбачено таку функцію, не думайте, ніби вона захистить вас від аварій.

Уникнути зайвих витрат у ДТП, що сталося з вашої вини, допоможе Автоцивілка — обовʼязковий поліс страхування в Україні. Оформити його зараз можна онлайн без візиту до офісу страхової компанії. Поліс дійсний в електронному вигляді, тому друкувати бланк договору не обовʼязково.

Як працює круїз-контроль

У сучасних автомобілях з великою кількістю електроніки ця система влаштована дуже просто. Розглянемо, як працює круїз-контроль пасивного типу. Регулювання та підтримка швидкості під час роботи цієї системи відбуваються таким чином:

  • мікропроцесорний блок отримує дані з датчика спідометра, який визначає поточну швидкість їзди транспортного засобу;

  • якщо показник не відповідає заданому, електронний блок управління подає напругу до виконавчого пристрою;

  • коли спрацьовує датчик, або водій натискає на педаль гальма чи кнопку OFF, система відразу відключається.

Отже, головною складовою, що забезпечує роботу цієї системи допомоги водієві, є датчик швидкості. Якщо останній показник змінюється та не відповідає заданому, ЕБУ передає сигнал до сервоприводу — саме він є виконавчим пристроєм. Цей елемент, своєю чергою, змінює кут нахилу дросельної заслінки.

Залежно від заданої швидкості, гальмівний контур збільшує або зменшує силу притискання колодок до дисків. Коли авто сповільнюється, зростає подача газу, та навпаки. У багатьох сучасних автомобілях круїз-контроль працює спільно з іншими системами, наприклад, перешкоджання зіткненню чи автоматичного гальмування.

Залежно від марки й моделі авто, розташування системи може відрізнятися. Наприклад, блок керування встановлюють на приладовій панелі, кермі або під ним у вигляді спеціального важеля. Для увімкнення функції передбачено спеціальну кнопку, швидкість регулюється також за допомогою клавіш.

Переваги круїз-контролю

Ця система в автомобілі виконує відразу декілька важливих задач. Вона підтримує сталу швидкість на дорозі, тим самим:

  • тривалі подорожі стають більш комфортними;

  • менше зношується ряд запчастин;

  • водій не так сильно втомлюється.

Серед важливих переваг круїз-контролю варто виділити також спільну роботу з іншими системами керування транспортним засобом. За потреби ця опція здатна давати команду на гальмування, що дозволить уникнути зіткнення тоді, коли є такий ризик. Також система значно зменшує витрати пального й дозволяє економити.

Недоліки круїз-контролю

Проте систему пасивного типу не можна вважати абсолютно досконалою. Серед недоліків круїз-контролю варто виділити той момент, що він працює тільки на рівній дорозі, де швидкість легко підтримувати.

Під час тривалої роботи круїз-контролю часто виникає хибне відчуття безпеки, коли водій занадто розслаблений. У такому випадку він може погано стежити за дорогою. Щоб забезпечити максимальний захист від фінансових втрат в аварії, навіть якщо вона сталася з вашої вини, варто оформити поліс КАСКО.

Тривала робота круїз-контролю призводить і до інших проблем. Зокрема, в екстремальні ситуації водій, який прибрав ноги від педалей, може переплутати гальма та газ. Крім того, стабільне функціонування системи залежить від справного стану автомобіля. У випадку поломок вона може працювати некоректно.

Що таке адаптивний круїз-контроль

На відміну від звичайної системи, ця може працювати не тільки на трасі. Вона є комплексним рішенням для зручного керування автомобілем під час їзди по місту, в заторах. На основі адаптивного круїз-контролю можливе не тільки автоматичне регулювання швидкості, але й гальмування тоді, коли це необхідно.

Адаптивна система більш досконала та функціональна. Це розширена версія пасивної, яка використовує камеру та радар для автоматичного збільшення чи зменшення швидкості транспортного засобу. Адаптивний круїз-контроль більше сприяє безпеці, оскільки підтримує зручну відстань між автомобілями й дозволяє уникнути зіткнення.

Варто зазначити, що ця система буває також інтелектуальною, тобто з додатковими функціями. Є моделі, які в поєднанні з іншими рішеннями для безпеки навіть здатні самостійно виконувати деякі маневри. Проте не можна розраховувати тільки на них на дорозі. Оформите доступне за ціною Міні КАСКО від компанії «ВУСО», щоб у випадку аварії не покривати всі витрати зі своєї кишені.

Як працює адаптивний круїз-контроль

Ця система також має електронний блок управління та працює спільно з дросельною заслінкою і датчиком швидкості. Проте її важливими складовими є радар і лидар (лазерний радар). Перший являє собою датчик, який випромінює радіохвилі та сприймає їх відбиття від перешкоди.

Радар визначає відстань до обʼєкта за часом, який проходить від відправлення сигналу до прийому відбитої хвилі. Якщо цей проміжок зростає, значить, авто віддаляється від обʼєкта, а у випадку зменшення — наближається. Радіохвилі дуже точні, адже на них майже не впливають сніг і дощ.

Лазерний радар працює в ІЧ-діапазоні та залежить від погодних умов, тому використовується як додаток до основного пристрою. За обробку сигналів датчиків відстані та швидкості відповідає мікропроцесор. Просунуті системи оснащені двома пристроями, які працюють на короткій (до 30 м) та довгій (до 150 м) дистанції.

Переваги адаптивного круїз-контролю

Ця система поєднує в собі всі плюси пасивної, проте є більш функціональною. Виділяючи переваги автоматичного круїз-контролю, варто зазначити не тільки зменшення втоми та напруги під час керування машиною. Система допомагає уникнути зіткнень на дорозі й захищає від аварій.

На відміну від звичайного круїз-контролю, автоматичний добре працює не тільки на трасі, а й в умовах міста. За його наявності зменшується необхідність постійно прискорюватися та гальмувати. Особливо ефективною така система є тоді, коли працює разом з асистентом автоматичного утримання смуги.

Недоліки адаптивного круїз-контролю

Загалом мінуси такі ж, як і у пасивного типу системи. Через автоматичне керування водій може втратити пильність, що призведе до аварії. На гористій чи звивистій дорозі технологія функціонує некоректно, тому краще вимкнути її, щоб контролювати швидкість самостійно.

Говорячи про недоліки автоматичного круїз-контролю, також варто виділити можливість надмірної швидкості на слизькому покритті. Система не завжди враховує дорожні умови, тому може призвести до небезпечної ситуації. В екстремальних випадках краще перейти до ручного керування.

Навіть якщо ваше авто обладнане сучасними системами безпеки, не розраховуйте тільки на них. Щоб максимально вберегти себе від великих витрат, подбайте про захист свого здоровʼя у випадку ДТП, оформивши медичне страхування. Цей поліс покриває послуги травмпункту, витрати на госпіталізацію, ліки, реабілітацію тощо.

Для цієї сторінки переклад на Вашій мові відсутній


Цей вебсайт використовує cookies.
Залишаючись на сайті, ви погоджуєтесь з Політикою конфіденційності та Правилами щодо файлів cookie.

Приймаю

Підпишіться на розсилку та отримуйте спеціальні пропозиції!📣