Перешкода справа: як працює правило правої руки
Кожен водій в Україні знає про правило правої руки, що діє під час проїзду перехресть. Поняття «перешкода справа» ПДР визначає, що потрібно дати дорогу транспортному засобу, яке наближається праворуч. Проте ця вимога діє не у всіх випадках, тому варто розібратися, як вона працює.
Треба зазначити, що немає такого терміну, як «правило правої руки». Так вимогу поступитися місцем автомобілю справа називають у народі, щоб було простіше й зрозуміліше. Водієві-новачку важко розібратися в принципі дії цього правила, проте на практиці з ним стикаються часто.
Коли вступає в дію правило «перешкода справа»
Автомобіль, який рухається праворуч, має перевагу тільки в тому разі, якщо траєкторія його їзди перетинається з іншим транспортним засобом ліворуч. Останній у цій ситуації повинен поступитися. При цьому обидва учасники мають перебувати в однакових умовах (наприклад, на головній дорозі).
В інших випадках черговість проїзду регулюється окремими правилами. Наприклад, за відсутності світлофорів або знаків на перехресті доріг із різним покриттям перевагу має той, хто рухається асфальтованою трасою. Ґрунтовка у всіх випадках вважається другорядною дорогою, тому той, хто їде нею, має поступитися місцем.
Як правильно проїхати перехрестя при перешкоді праворуч? Це правило вступає в дію в таких випадках:
-
їдуть два рівнозначних транспортних засоби, причому один не має визначеної ПДР переваги перед іншим. Наприклад, перешкода справа не діє для авто й трамвая, адже останній їде першим майже у всіх випадках;
-
машини починають або продовжують рух в однакових умовах. Тобто автомобіль, що повертає праворуч, має перевагу тільки в тому разі, якщо одночасно з іншим їде головною чи другорядною дорогою або на зелене світло;
-
на ділянці руху, де знаходяться авто, немає знаків, світлофора та регулювальника для визначення черговості проїзду.
У восьмому розділі ПДР чітко вказано, що коли траєкторію руху перетинає відразу декілька транспортних засобів, то перевагу отримає той, хто наближається з правої сторони. Проте керуються ним тоді, якщо інших вимог щодо черговості проїзду немає.
Коли відбувається рух по колу, ПДР чітко регламентують пріоритет. У цих випадках правило перешкоди справа не діє, адже автомобілі, які знаходяться на кільці, завжди мають перевагу. Це важливий момент. Якщо враховувати його, вдасться уникнути зіткнень і неприємних ситуацій на дорозі.
Як діє «перешкода справа» під час проїзду перехресть
Щоб було легше розібратися, варто запам’ятати просту вимогу: потрібно завжди поступатися місцем автомобілю, який проїжджає з правого боку від вас або повертає праворуч, якщо ваша з ним траєкторія перетинається, але ви знаходитесь ліворуч.
Перехрестя з рівнозначними дорогами
У таких випадках пункт Правил дорожнього руху 13.11 вимагає від водія пропустити авто, яке рухається праворуч. Проте це потрібно робити тільки тоді, якщо перед вами нерегульовані перехрестя. Такими їх визнають за такої умови:
-
відсутній регулювальник;
-
немає світлофора;
-
світлофор не працює або несправний, постійно блимає жовтим.
Не всі дороги й не завжди можна вважати рівнозначними. Вони стають такими тільки в тому разі, якщо немає знаків пріоритету на кшталт «головна дорога», «поступитися дорогою», «STOP» та інших. Також правило вступає в дію, коли ви бачите знак «перетин рівнозначних доріг» або той, що повідомляє про завершення головної.
Отже, правило дорожнього руху на перехресті за перешкодою справа діє, коли немає інших вказівок щодо черговості руху, а водії їдуть рівнозначними дорогами. Важливо пам’ятати, що в тому разі, якщо є регулювальник або справний світлофор чи інші знаки, потрібно керуватися їхніми вказівками.
Перехрестя з нерівнозначними дорогами
У такому випадку потрібно керуватися пунктом 13.10 Правил дорожнього руху. Визначаючи, як повертати на перехресті, де головна дорога змінює напрямок, застосовують вимогу щодо проїзду рівнозначними трасами. Принцип перешкоди справа вступає в дію, коли:
-
машина, що їде головною дорогою, хоче повернути й продовжити рухатися по ній. Тоді вона пропускає транспортні засоби, які проїжджають направо;
-
автомобіль їде другорядною трасою. Спочатку він пропускає ті, що знаходяться на головній, а потім – машину, яка на рівних із ним правах, проте перебуває справа;
-
немає регулювальника або справного світлофора.
Отже, черговість проїзду досить проста. Спочатку мають роз’їхатися машини, які знаходяться на головній і повертають на неї, – першою їде та, що праворуч. За таким самим принципом рухаються транспортні засоби на другорядній дорозі. Проте це можливо тільки в тому разі, якщо згідно з ПДР перехрестя є нерегульованим.
Інші випадки
У деяких ситуаціях також доводиться згадувати про правило перешкоди праворуч. Воно може діяти й на інших ділянках руху, а не тільки на перехресті. Наприклад, якщо машинам потрібно роз’їхатися на прилеглій території – прибудинковій, ринку, стоянці, автостоянці.
У цьому випадку водієві потрібно згадати пункт 8.9 Правил дорожнього руху. Він завжди повинен пропустити автомобіль, який знаходиться праворуч від нього, враховуючи, що в таких місцях майже ніколи не встановлюють світлофори.
Як діє правило перешкоди справа під час перебудови
Коли один з автомобілів хоче перелаштуватися, водіям також варто згадати про цю вимогу. Все залежить від того, якою саме буде перебудова (проста або складна). Першою називають ситуацію, коли перелаштуватися хоче тільки один транспортний засіб. Тоді саме він і має поступитися дорогою тим, хто не планує змінювати траєкторію руху.
Перебудова також буває одночасною або складною. Це ситуація, коли обидва автомобілі, що їдуть поруч, хочуть змінити траєкторію. Саме в цьому випадку діє правило перешкоди справа. Тобто першим може перелаштуватися водій того транспортного засобу, який знаходиться праворуч.
Коли це не працює
Не завжди машина, що їде або повертає праворуч, має пріоритет. Наприклад, правила дорожнього руху на кільці передбачають, що перевагу мають ті транспортні засоби, що вже рухаються по колу.
Бувають також інші складні випадки. Наприклад, коли всі шляхи перетину є рівнозначними, і кожен водій претендує на те, щоб проїхати першим. ПДР не регламентує такі ситуації, тому тут учасники вирішують самостійно. Той, хто готовий їхати або пропустити, подає знак, моргнувши фарами.
Знаючи, як відбувається проїзд перехрестя з круговим рухом та як діє перешкода справа, ви без проблем і швидко зорієнтуєтесь на будь-якій дорозі. Не забувайте увімкнути покажчик повороту, що уникнути непорозумінь.