Хто має право виписувати штраф за парковку — пояснення VUSO
Розібратися в знаках та вимогах правил дорожнього руху щодо паркування нелегко. Навіть якщо добре вивчити всі положення, можна щось переплутати чи помилитися. Одним із найпоширеныших в Україні є штраф за неправильне паркування, його хоча б раз сплачував майже кожен власник авто.
Сума за таке порушення відносно невелика, тому в більшості випадків труднощів з оплатою не виникає. Проте жоден водій не відмовиться від можливості уникнути такої проблеми. Для цього варто розібратися, що саме вважається таким порушенням, та які працівники мають право фіксувати його.
Хто може виписати штраф за порушення правил паркування
Це питання чітко регулюється чинним законодавством, зокрема ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування сфери паркування транспортних засобів». У цьому документі вказано, хто саме має право штрафувати, якою буде сума санкцій у випадку того чи іншого порушення, розписані можливості оскарження.
Штраф за порушення правил паркування може виписати співробітник поліції або інспектор відповідної муніципальної служби. Найчастіше саме останні контролюють поведінку водія на стоянці. Тому, коли інспектор призначає санкції, це викликає сумніви у власника транспортного засобу, адже на думку багатьох, порушення правил – юрисдикція лише поліції.
Проте місцеві органи управління прийняли рішення надати інспекторам із паркування всі необхідні права. Тепер вони можуть контролювати й відстежувати, чи правильно припаркувалися власники транспортних засобів, фіксувати порушення та виписувати відповідні постанови. Останні можуть надати й без присутності водія – це не обов’язково. Оскарження можливе тільки протягом 10 днів у судовому порядку.
Коли штрафують за порушення правил паркування
Найчастіше з такою проблемою стикаються у великих містах, коли зупиняються поруч із ТРЦ, магазинами, ринками або на центральних вулицях. Водії не завжди звертають увагу на знаки, а в деяких випадках ігнорують їх. Штраф за порушення паркування призначають у разі зупинки або стоянки в непризначеному для цього місці.
ПДР розрізняють два поняття, тому кожен водій повинен знати, за що саме йому виписали постанову. Так, зупинка – це припинення руху не більше ніж на 5 хвилин (наприклад, для вивантаження, завантаження, висадки або посадки). Стоянка – всі інші випадки, коли транспортний засіб зупинився довше ніж на 5 хвилин.
Штраф призначають у разі зупинки:
-
на залізничному переїзді або трамвайній колії;
-
у тунелі, на мосту, естакаді, перехресті;
-
менше ніж за 30 м до зупинки для громадського транспорту або менше ніж за 10 м до пішохідного переходу (з будь-якої сторони);
-
там, де машина закриває світлофор або інші знаки, через що вони стають непомітними учасникам дорожнього руху.
Також водій не має права зупинятися там, де не буде можливості об’їхати його автомобіль, або на відстані менше ніж 3 метри до та після розмітки. Штраф за паркування в недозволеному місці можна отримати, якщо відбулася стоянка:
-
на газоні, тротуарі або доріжці для велосипедистів;
-
там, де це забороняє спеціальний знак;
-
на відстані менше ніж 5 м до залізничної станції;
-
поруч із небезпечними поворотами, у разі обмеженої до 100 м видимості (не в населеному пункті);
-
там, де автомобіль заважає нормально рухатися іншим транспортним засобам.
Зупинятися можна тільки в спеціально відведених для цього місцях, визначити їх легко за дорожніми знаками 5.38 – 5.39. Також ці зони позначають табличками 7.6.2 – 7.6.5. Крім того, можна поставити автомобіль з лівого боку дороги, якщо на ній відведено по одній смузі в обидва напрямки.
Скільки доведеться заплатити за неправильне паркування
Суми порівняно невеликі, відрізняються залежно від типу правопорушення. Відповідне повідомлення, виписане інспекторами або працівниками поліції, потрібно сплатити протягом 30 днів. Якщо зробити це в перші 10 днів, тоді водій отримає знижку 50%. Таке ж правило діє і для штрафів, які прийшли внаслідок фіксації з камер.
Штраф за стоянку в недозволеному місці передбачає, що власникові авто доведеться сплатити таку суму:
-
255–1700 грн – якщо машина просто стоїть там, де немає відповідного знаку чи наявний той, що забороняє подібні дії;
-
340–510 грн – якщо водій бензинового чи дизельного транспортного засобу припаркувався в місці, відведеному для електромобілів;
-
не більше ніж 510 грн – якщо водій став на газоні;
-
1700 грн – штраф за паркування на інвалідному місці, спеціально позначеному чи призначеному для водіїв, які перевозять осіб з інвалідністю.
Майже в кожному великому місті є платні стоянки – за користування ними потрібно заплатити певну суму, вона залежить від часу. Для сплати встановлюють спеціальні автомати, також можна скористатися мобільними застосунками.
Платну стоянку позначають відповідним знаком, проте не всі водії дотримуються цієї вимоги. Але уповноважена особа зможе легко перевірити, розрахувався власник конкретного транспортного засобу чи ні. В останньому випадку, якщо автомобіль стоїть довше ніж 10 хвилин, призначають штраф за несплату паркування – у 20-кратному розмірі від вартості послуги.
Інспекторам також можуть призначати санкції, якщо вони порушують правила. Так, якщо машина знаходиться на евакуаційному майданчику без ОСЦПВ, керівництво платить 1190–1710 грн. За первинне отримання оплати за послуги готівкою призначають штраф 850–1190, вторинне – 1700–20 400 грн.
Як сплатити штраф і що буде, якщо цього не зробити
Для оплати постанови звертаються за місцем реєстрації власника, платіж здійснюють на користь держказначейства. Виплатити штраф за паркування в недозволеному місці можна за допомогою різноманітних онлайн-сервісів або через застосунок «Дія». В останньому випадку квитанція зберігатиметься в застосунку, звідки її можна буде завантажити чи надіслати на email.
Сплатити штраф за неоплачене паркування або недотримання вимог до зупинки чи стоянки потрібно не пізніше, ніж через 15 днів після отримання. Якщо цього не зробити, сума збільшиться у два рази. Коли оплата не надходить і через 30 днів, постанову надсилають до виконавчої служби – це може призвести до арешту банківських рахунків та нерухомості. Тому краще платити вчасно.
Водій у будь-якому разі має право оскаржити штраф, для цього потрібно звернутися з позовом до суду. Це необхідно зробити протягом 10 днів. Важливо докладно описати й обґрунтувати, чому цей штраф був призначений незаконно.