Чи потрібно купувати автоцивілку при транзитних номерах

Автоцивілка – це обовʼязковий поліс страхування для всіх водіїв. Її повинні мати й ті, хто водить авто на транзитних номерах. Інакше такого власника визнають порушником закону, і йому доведеться сплатити штраф за відсутність автоцивілки.

Щоб уникнути проблем, важливо знати, коли, у яких випадках потрібна страховка, як її правильно оформити. Зазначимо, що придбати автоцивілку зараз можна онлайн, для цього не треба звертатися особисто в офіс страхової компанії.

Що таке транзитні номери?

Розпізнати їх на транспортному засобі дуже просто. Транзитними називають номери для автомобіля стандартного розміру, які кріплять на передній та задній частинах ТЗ. Проте на відміну від звичайних вони мають червоний колір, а літери та цифри на такому номері вказані не чорним, а білим.

Транзитний знак є тимчасовим, а не постійним. Він складається з чотирьох цифр та двох літер. Цей номер видають для перевезення транспортних засобів, реєстрація яких ще не завершена. Наприклад, транзитний номер знадобиться:

  • після того як водій купив новий автомобіль у салоні або в офіційного дилера та ще не поставив його на облік. Транзитний номерний знак видається для того, щоб законно їздити до виготовлення постійного;

  • коли авто потрібно вивезти за кордон. Якщо машина знімається з обліку для подальшого експорту, для неї також видають транзитні номери;

  • для разової поїздки на авто, яке ще не поставили на облік. Наприклад, у салонах на машини, що використовують для тест-драйву перед покупкою.

Червоний номерний знак означає, що машину ще не поставили на облік.

Що потрібно знати про транзитні номери

Варто враховувати, що з таким знаком не можна їздити вічно, саме тому він і є тимчасовим. Щоб отримати його, потрібно звернутися до сервісного центру МВС. Є також приватні компанії, що надають відповідні послуги.

Процес отримання транзитного номера наступний:

  • водій звертається до сервісного центру МВС;

  • надає свідоцтво про реєстрацію, паспорт транспортного засобу чи інші документи на авто;

  • після сплати державного мита отримує номер.

Раніше такі знаки видавалися й при купівлі-продажу вживаних автомобілів в Україні. Проте з 2020 року цього вже не роблять, у такому випадку авто відразу перереєструють на нового власника.

Транзитний номер залишається дійсним 3 місяці відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №1388 від 1998 року. Саме цей час відводиться власникові для того, що поставити машину на реєстрацію та отримати постійну табличку стандартного білого кольору.

Після 3 місяців транзитний номер не вважається дійсним, подовжити його не можна (раніше така процедура була, проте її анулювали у 2010 році). Якщо при перевірці виявиться, що водій порушив терміни перереєстрації, йому доведеться сплатити штраф. При повторному порушенні сума стягнення зростає.

Якщо протягом 3 місяців ви втратили транзитний номер, його можна відновити. Для цього потрібно замовити дублікат. Варто зазначити, що такі знаки видаються не тільки для автомобілів. Отримати їх може й власник мотоцикла, моторолера, автобуса чи іншого транспортного засобу, який не пройшов реєстрацію.

Чи обовʼязково оформлювати автоцивілку на транзитні номери?

Водії, які тимчасово користуються такими знаками, часто думають, що це звільняє їх від необхідності придбати страховку, вважають, що її потрібно буде купити вже після постійної реєстрації. Проте це не так, адже власник транспортного засобу з червоною табличкою – це повноправний учасник дорожнього руху.

Такий водій теж може стати винуватцем аварії. Саме тому автоцивілка на транзитні номери оформлюється обовʼязково, з 1 січня 2025 року це правило діє для всіх категорій громадян без виключення. Є тільки пільговики, які можуть придбати страховку зі знижкою 50%.

Варто зазначити, що в законодавстві України немає такого поняття, як «транзитні номери», а тільки «тимчасово зареєстрований транспортний засіб». Ніде не вказано, що власник такої машини звільняється від необхідності купувати страхування. Навпаки, прописано, що поліс ОСЦПВ для авто з тимчасовою реєстрацією оформлюють на термін від 15 днів.

Отже, відповідь на питання, чи потрібна автоцивілка на транзитні номери, однозначна – так. Це необхідно для:

  • відшкодування витрат потерпілій стороні в разі виникнення ДТП з вини власника авто з транзитним номером. Якщо такий водій потрапляє в аварію та його визнають винуватцем, не доведеться сплачувати всі витрати постраждалому учаснику з власної кишені;

  • впевненості за кермом. Часто буває так, що нове авто, не поставлене на облік, купує водій-новачок, який має мало досвіду. За наявності автоцивілки не доведеться боятися значних витрат у разі ДТП з його вини;

  • можливості укласти європротокол. Це особливий документ, який можна оформити у випадку, коли учасники аварії домовились між собою та в ній немає постраждалих осіб. За наявності європротоколу можна не викликати поліцію на місце події, а відразу звертатися до страхової компанії.

Якщо не оформити страхування ОСЦПВ для тимчасових номерів, у випадку ДТП з вашої вини доведеться повністю сплачувати всі витрати потерпілому самостійно. Це можуть бути відшкодування як на ремонт його транспортного засобу, так і на медичні послуги.

Ще одна проблема в разі відсутності поліса – штраф. У 2025 році власники автомобілів, для яких не оформили автоцивілку, повинні заплатити стягнення 425 грн. Якщо не внести цю суму на вказаний у протоколі рахунок протягом 15 днів після видачі, вона зросте до 850 грн. Враховуйте, що поліція може зупинити автомобіль для перевірки поліса в будь-який момент.

Автоцивілка для тимчасового номера потрібна й тоді, коли між його отриманням та постійною реєстрацією авто проходить всього 1–2 дні. Наявність поліса обовʼязкова й у тому разі, коли машину купили в іншому місті або переганяють із Європи в Україну. У випадку перетину кордонів встановлюють тимчасові транзитні номери.

Як оформити автоцивілку на транзитні номери

Зараз розробили просту та зручну процедуру, яка не потребує багато часу. Як уже писалося вище, поліс ОСЦПВ може діяти від 15 днів до 1 року. Найдовший купують у тому випадку, якщо автомобіль уже перебуває на постійній реєстрації. Для тимчасової знадобиться страховка з коротшим терміном.

Для придбання поліса немає потреби звертатися до офісу страхової компанії особисто з документами. Наразі можливе оформлення ОСЦПВ онлайн, це робиться всього за декілька хвилин. На нашому сайті ви можете дуже швидко й просто укласти договір. Для придбання страховки потрібно:

  • ввести державний номер транспортного засобу. У вашому випадку це буде тимчасовий;

  • вказати, що номер є транзитним;

  • вибрати термін дії. Для машин із тимчасовою реєстрацією можна оформити страховку, яка буде діяти від 15 днів до 3 місяців;

  • оплатити поліс. Ви можете зробити це з картки будь-якого банку, проте попередньо перевірте, що на ній встановлений достатній ліміт для розрахунків в інтернеті;

  • отримати готовий договір.

Страхування ОСЦПВ для тимчасових номерів залишається чинним до дати, вказаної в документі. Поліс, який ви отримали, не треба друкувати. Наразі він вважається дійсним в електронному вигляді. Якщо потрібно буде показати його, просто відкрийте на своїй пошті або краще попередньо збережіть на телефоні.

Що потрібно робити після завершення терміну дії транзитного номера

Після того як ви поставите автомобіль на постійну реєстрацію, вам потрібно буде придбати нову страховку. Це робиться за таким самим алгоритмом, як і в попередньому випадку. Проте тепер вибирайте термін дії ОСЦПВ один рік. Після його завершення потрібно буде знову купити новий поліс.

Вже після того, як ви поставите авто на постійну реєстрацію, радимо подбати про розширений захист свого майна. Автоцивілка покриває тільки вашу відповідальність перед третіми особами в разі скоєння ДТП з вашої вини. Щоб отримати відшкодування в різних випадках (наприклад, внаслідок пошкодження через стихійні лиха), потрібно оформити КАСКО.

Існує декілька варіантів цієї програми. Наприклад, можна оформити МініКАСКО, щоб отримати компенсацію в аварії з вини іншого водія ще до того, як його страхова компанія виплатить вам кошти. Усі ці види полісів також доступні для придбання онлайн.

Для захисту свого здоровʼя у випадку ДТП оформлюйте медичне страхування. Цей поліс покриває усі витрати на лікарські послуги, якщо ви постраждали в аварії, – від госпіталізації до придбання медикаментів та реабілітації.

Для цієї сторінки переклад на Вашій мові відсутній


Цей вебсайт використовує cookies.
Залишаючись на сайті, ви погоджуєтесь з Політикою конфіденційності та Правилами щодо файлів cookie.

Приймаю

Підпишіться на розсилку та отримуйте спеціальні пропозиції!📣