Що таке система ESP? Навіщо вона потрібна і як влаштована?
Багато сучасних автомобілів обладнані інноваційними рішеннями для комфорту та безпеки водія. Однією з таких технологій є система ESP — це розробка проти заносу машини для забезпечення курсової стійкості.
Найкращий спосіб подбати про безпеку за кермом — придбати страховку для автомобіля. У компанії VUSO можна вибрати різні програми, від стандартної обовʼязкової автоцивілки до добровільного страхування КАСКО.
ESP в авто — що це таке простими словами
Так називається компʼютеризована технологія, або програма стабілізації, створена для допомоги водієві. Це система безпеки, яка активно втручається в керування автомобілем у критичній ситуації. Завдяки їй водій не втрачає контролю над машиною тоді, коли існує такий ризик.
Технологія функціонує завдяки набору обладнання, яке забезпечує її працездатність. Коли ви переглядаєте описи систем безпеки для авто, виникає питання: ESP — що це? Фактично це динамічна система стабілізації руху автомобіля. Вона може називатися інакше, наприклад, VDC, ESC тощо. Саме завдяки їй водій може впоратися з авто в складній ситуації.
Як розшифровується ESP
Повна назва розробки — Electronic Stability Program, або електронна програма стабілізації. Вперше таку розробку представили у 1995 році, тоді нею був обладнаний автомобіль Mercedes CL600. Варто зазначити, що робота над цією системою розпочалася набагато раніше — ще у 1959 році, коли її запатентували під назвою «керуючий пристрій».
На сьогодні більшість автомобілів обладнані цією системою. Саме тому про те, що таке ESP, має знати кожен водій. Це активний компонент безпеки, що зменшує ймовірність аварії на 25-35%. Її обовʼязково використовують для машин у ЄС, з 2014 року закон забороняє продавати транспортні засоби, не обладнані цією системою.
У чому її головне призначення
Система виконує відразу декілька важливих задач:
-
підтримує курсову стійкість автомобіля та перешкоджає заносу;
-
запобігає бічному ковзанню;
-
покращує контроль під час керування авто;
-
скорочує гальмівний шлях;
-
компенсує помилки водія.
Система стабілізації (ESP) корисна в екстрених ситуаціях, наприклад, під час різких поворотів, коли водій інстинктивно вивертає кермо, щоб уникнути удару. Проте на високій швидкості колеса можуть ковзати, через що машина втратить стійкість.
Electronic Stability Program здатна виправити ситуацію й допомогти водієві уникнути зіткнення. Вона контролює поперечну динаміку авто, зберігає траєкторію його руху та стабілізує положення під час маневрів. Це особливо актуально на високій швидкості або поганому дорожньому покритті, коли зростає ризик заносу.
З яких елементів складається система ESP
Ця розробка активно працює спільно з іншими рішеннями системи безпеки, такими як гальмівні механізми автомобіля, електронний блок управління двигуном та ABS. Щоб докладніше зрозуміти, що таке ESP в автомобілі, потрібно з’ясувати, з яких деталей вона складається.
Датчики швидкості та повороту
Саме вони фіксують факт бічного ковзання, який є ознакою того, що водій ризикує втратити контроль над транспортним засобом. Датчики інтегровані в систему ABS, тому Electronic Stability Program працює спільно з нею.
Загалом це елементи, що фіксують:
-
поворот кермового колеса (за цей параметр відповідає датчик у вигляді магнітного кільця на кермі);
-
реального обертання корпусу автомобіля (відстежується за допомогою встановленого на кузові акселерометра);
-
обертання коліс.
Показники датчиків постійно аналізуються, саме на їхній основі система контролює реальну траєкторію авто. Якщо вона відрізняється від еталонної (наприклад, кут повороту кузова занадто великий), обладнання сприймає це як сигнал для втручання в процес їзди.
Гідравлічний блок і електроніка
ЕСП — це фактично комплект обладнання, до якого також входить блок керування. Це контролер, який приймає інформацію від датчиків, обробляє її та визначає ступінь небезпеки. До нього надходять і дані про тиск у гальмівній системі, які також потрібні для загальної картини.
Система постійно «знає», яким має бути кут повороту керма, коліс, рівень обертів двигуна, швидкість та інші показники. Саме тому блок миттєво фіксує та надсилає відповідні команди до виконавчих елементів. По факту ЕБУ є мікропроцесором.
Взаємодія з ABS і системою курсової стійкості
Система стабілізації автомобіля працює спільно з ними, щоб забезпечити максимальну безпеку. Коли від датчиків надходить інформація про бічне ковзання, ЕСП активує роботу ABS. Це необхідно для вибіркового гальмування коліс. Така взаємодія програм допомагає уникнути бічного заносу.
Навіть якщо ваш автомобіль обладнаний такою системою, ви не можете розраховувати тільки на неї в критичних ситуаціях. Уникнути великих витрат в аварії, винуватцем якої ви стали, допоможе автоцивілка — обовʼязковий поліс страхування, який має бути в кожного водія.
Як працює система ESP
Щоб докладно зрозуміти, що таке ЕСП, потрібно визначити принцип її роботи. Вона працює постійно та приблизно 25 разів на секунду аналізує параметри руху машини, що надходять від датчиків. Система залишається активною за будь-якого режиму руху, в тому числі під час розгону чи гальмування.
Як допомагає уникнути аварії
ЕСП функціонує разом не тільки з ABS, а й TCS (системою контролю тяги). У випадку, якщо від датчиків надходить інформація про відхилення від нормативних параметрів, електронний блок приймає та обробляє її. Гальмівні колодки розтискаються тоді, коли починається блокування колеса, в результаті воно не ковзає.
Реакція системи — це активація ABS для вибіркового гальмування коліс. Водночас пальне подається у двигун у меншій кількості, внаслідок чого скорочується крутний момент. Положення коліс коригується автоматично, все це відбувається за декілька секунд.
ESP у різних автомобілях
Наявність цієї системи обовʼязкова для автомобілів, які виготовляють у ЄС. Використовують її й інші виробники, тільки під своїми назвами. Наприклад, на таких машинах, як Honda, Kia, Hyundai, вона відома під найменуванням ESC, Volvo використовує DTSC.
Якщо раніше ця система була присутня тільки на дорогих авто, то тепер вона стала масовою. Наразі по факту вона є стандартним оснащенням машини на європейському ринку. Проте памʼятайте, що тільки її наявність не захистить вас від втрат у випадку аварії. Для цього варто оформити страховку — наприклад, КАСКО покриє і витрати винуватця.
Чи можна вимкнути ESP
Для цього потрібно скористатися кнопкою ESP OFF. Оскільки система ESP — це ваша безпека, вимикати її просто так не рекомендується, тільки якщо ви не любите їздити на великій швидкості та «дрифтити».
Відключити механізм варто і в таких випадках:
-
вам потрібно піднятися вгору слизькою дорогою;
-
ваша машина застрягла в снігу або багнюці;
-
ви їдете бездоріжжям чи засніженою дорогою.
Інтенсивне буксування коліс без контролю електронної системи необхідне для кращого очищення протектора. Тоді авто зберігає швидкість, завдяки чому простіше долати перешкоди. Такі моменти потребують використання потенціалу двигуна.
Система стабілізації може «глушити» двигун під час їзди в умовах бездоріжжя чи багнюки, коли невелике ковзання потрібне для подолання перешкод. Проте варто враховувати, що часто вона не вимикається повністю, а тільки допускає невелике ковзання або занос.
ESP — що це таке й для чого потрібне? Саме завдяки цій системі вдається уникнути аварії через втрату керування автомобілем. Обладнання не тільки гальмує окремі колеса, а й регулює крутний момент. Воно також зменшує оберти двигуна для зниження швидкості, завдяки чому водій повертає контроль над авто.
Важливо знати, що ця система не може спрацьовувати завжди так, як потрібно. Наприклад, на дуже великій швидкості чи у разі низького коефіцієнта зчеплення з дорогою електронні технології безпеки не допоможуть. Для фінансового захисту в таких випадках варто оформити автострахування — це можна зробити онлайн на сайті компанії VUSO.